Dowiedz się więcej!

Blog

Ekologicznie, komfortowo czy opłacalnie?

W branży motoryzacyjnej często możesz wybrać tylko dwie z trzech powyższych opcji. Jeśli auto ma być komfortowe i nie zrujnować nam portfela będzie posiadało silnik diesla lub spalinowy. Oczywiście, będą one mniej przyjazne środowisku niż elektryk. Jeśli z kolei auto ma być elektryczne i komfortowe, to jego cena będzie nieopłacalnie wyższa od tego z tradycyjnym napędem. Pozostaje nam opcja trzecia, czyli tanie auto elektryczne, którego poziom komfortu może godnie reprezentować wózek golfowy ;) Całe szczęście, nie każdy obszar naszego życia boryka się z takimi ograniczeniami - np. GOSPODARSTWA DOMOWE ! W przypadku mieszkalnictwa, obecnie mamy do czynienia z rzadką sytuacją w której nowoczesne rozwiązania dla domu są ekologiczne, komfortowe i przede wszystkim bardzo opłacalne!

Pierwszym przykładem jest fotowoltaika: czyli prąd ze słońca. O jej zaletach ekologicznych nie trzeba wiele opowiadać - panele fotowoltaiczne bez ingerencji w środowisko naturalne, produkują energię elektryczną. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna, zaspokaja 100% zapotrzebowania na energię elektryczną w domu lub firmie. Taka sytuacja skutkuje podwyższeniem komfortu na kilku polach. Dzięki dostępności bezkosztowej energii możemy swobodnie korzystać z wszelkich energochłonnych urządzeń elektrycznych takich jak klimatyzacja, urządzenia AGD czy elektronarzędzia. Dodatkowo zyskujemy komfort psychiczny ponieważ nasze rachunki za energię elektryczną zmniejszą się do nawet kilkunastu zł miesięcznie (opłaty stałe operatora energii elektrycznej). A my, nie musimy się przejmować jaki rachunek za energię otrzymamy tym razem. Ostatnim ale kluczowym elementem jest opłacalność. Tu sprawa jest prosta - dobrze dobrana domowa instalacja fotowoltaiczna może się zwrócić nawet w 5 lat. Oznacza to że po pięciu latach od inwestycji, obniżone rachunki za energię pokryją koszt instalacji i od tego momentu, korzystasz z energii elektrycznej całkowicie za darmo. Ważne jednak aby taka instalacja była dobrze przemyślana i skalkulowana. Tu z pomocą przychodzi firma Voltspot z biurem w Inowrocławiu. Jej specjaliści za darmo na etapie wyceny przygotowują projekt instalacji dopasowany do profilu zużycia energii w danym domu. Przeliczą dokładnie jakie uzyski prądu elektrycznego będą generowały panele na konkretnym dachu. Obliczą opłacalność instalacji dla wskazanego gospodarstwa domowego lub firmy. Pomogą także w uzyskaniu dotacji, a nawet zaproponują dodatkową formę finansowania jak kredyt czy leasing.

Kolejną możliwością połączenia przyjaznego dla środowiska, komfortowego i bardzo opłacalnego, jest wymiana źródła ogrzewania i ciepłej wody, w budynku. Obecnie mamy ogromny wybór w tej dziedzinie. Od pomp ciepła przez piece elektryczne po rozwiązania hybrydowe. Wszystkie te źródła są bezemisyjne i obojętne środowisku. Dodatkową zaletą jest brak pyłów towarzyszących spalaniu i świeże powietrze w okresie grzewczym na naszej posesji. I tak płynnie, od ekologi przechodzimy do komfortu takich rozwiązań. W tej kwestii, niewątpliwą zaletą jest brak paliwa o które musimy się zatroszczyć. Nie musimy kupować drewna lub peletu, składować węgla czy nawet pamiętać o zakupie gazu lub oleju opałowego. Nowoczesne źródła ciała po prostu są zainstalowane i kiedy temperatura w naszym budynku spada, bezobsługowo włączają się aby zapewnić nam komfortową temperaturę. Dodatkowo, jeśli posiadamy własną elektrownię fotowoltaiczną to zyskujemy również komfort związany z brakiem kosztów. Zapotrzebowanie energetyczne np. pompy ciepła może być bez trudu zaspokojone w 100% przez nasze panele fotowoltaiczne. Efektem tego jest nasza całkowita niezależność od wahań ceny opału i niezależność w dowolnej sytuacji życiowej - mamy przecież ogrzewanie za darmo. I tu przechodzimy do opłacalności, która jest obecnie na niespotykanym poziomie ze względu na liczne formy dofinansowań do wymiany pieców na paliwa stałe (program czyste powietrze). Ponadto wzrost cen paliw i dodatkowe opłaty które rząd nałoży na posiadaczy emisyjnych źródeł ciepła, sprawiają że mamy obecnie najbardziej opłacalny moment na tego typu inwestycję. Zapraszamy do kontaktu z firmą Voltspot która poza kalkulacją rentowności, przygotuje dla swoich klientów wnioski i kompletną dokumentacje niezbędną do otrzymania dotacji.

Uzupełnieniem powyższych instalacji może być odzyskiwanie wody deszczowej czyli mikroretencja. Od kilku lat Polskę dotyka postępująca susza. Prowadzi to do szybkiego kurczenia się zasobów wody i coraz częstszych przerw w jej dostawach do gospodarstw domowych. Dzięki zatrzymywaniu wody z opadów atmosferycznych możemy wykorzystywać je równomiernie, nawet w okresach suchych, co jest wielką ulgą dla otaczającej nas roślinności. Inteligentne zarządzanie zmagazynowaną wodą wpływa na nasz komfort na wielu obszarach. Zaczynając od automatycznych systemów nawadniania ogrodów i przydomowej zieleni, które sprawiają że możemy zapomnieć o podlewaniu a naszych roślin (będą one nawodnione nawet w okresie największych upałów). Po automatyczne spłukiwanie powierzchni przydomowych czy podjazdu do garażu. Na opłacalność z kolei, poza licznymi formami dotacji, wpływa również obniżenie rachunków za wodę i za nieczystości. Dzięki inteligentnej mikroretencji możemy używać odzyskanej wody do mycia samochodów a nawet do spłukiwania w toalecie. Warto zapytać specjalistów z Voltspot, jakie udogodnienia związane z odzyskiwaniem wody, mogą być wdrożone w twoim domu.

Podsumowując, nie musisz wybierać czy chcesz ulżyć planecie, zaoszczędzić czy może najważniejszy jest dla ciebie komfort i wygoda. Wszystkie opcje możesz mieć w pakiecie. Co jednak najistotniejsze, obecnie jest idealna chwila do podjęcia decyzji o takiej inwestycji. Połączenie coraz szybciej rosnących cen oraz wysokie dotacje sprawiają że mamy do czynienia z bardzo opłacalnym momentem na taką decyzję. Warto ją jednak dokładnie przeanalizować. Firma Voltspot, dostarcza wszystkie wspomniane w tym tekście rozwiązania i specjalizuje się w rzetelnym projektowaniu instalacji w oparciu o indywidualne zapotrzebowanie danego gospodarstwa. Warto porozmawiać z jej pracownikami aby podjąć tę ważną decyzję w oparciu o komplet informacji technicznych i finansowych.

Formularz kontaktowy

Uzyskaj ofertę