Dowiedz się więcej!

Blog

Fotowoltaika dlaczego warto?

Jakie korzyści zapewnia instalacja fotowoltaiczna?

Rozwój technologiczny napędza świat, co ma oczywiście pozytywne strony, ale i wiąże się z produkcją coraz większej ilości energii elektrycznej. Każde, nawet najmniejsze urządzenie, potrzebuje jej do życia. Ale i my jesteśmy od niej uzależnieni, bo praktycznie wszystko, co używamy na co dzień, posila się prądem. Nie ulega wątpliwości, że to zapotrzebowanie będzie większe z każdym rokiem, a wraz z nim koszty energii elektrycznej. Czy fotowoltaika rozwiązuje te problemy? Oczywiście!

Dane nie kłamią

Potwierdzają to prognozy długoterminowe, które zebrano w raporcie przygotowanym przez Instytut Energetyki Odnawialnej. Wynika z niego, że ceny będą systematycznie rosnąć aż do 2040 roku, przy czym największe podwyżki spodziewane są w perspektywie krótkoterminowej - do 2025 roku. Jak uniknąć płacenia wysokich rachunków?

Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zainwestowanie w panele fotowoltaiczne, które korzystając z energii słońca, produkują darmową energię. Nie jesteśmy zależni od kaprysów rynku, od dyktatu dostawców prądu, gdyż za sprawą instalacji fotowoltaicznej stajemy się w tym obszarze samowystarczalni. A początkowy wysoki koszt instalacji szybko się zwróci, nie tylko przez ogromne oszczędności na cenach prądu w przyszłości, ale też dzięki licznym dotacjom i dofinansowaniom.

Jakie wsparcie jest oferowane?

  • Dotacja bezzwrotna w wysokości 5 tys. zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To pomoc w ramach rządowego programu “Mój Prąd”. Jest dedykowana dla instalacji o mocy od 2 do 10 kWp;
  • Ulga termomodernizacyjna. Pozwala na korzystne odliczenie od podstawy podatku dochodowego określonego procenta kosztu instalacji fotowoltaicznej. Może wynosić 17%, 19% lub 32%;
  • Ogólnokrajowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - “Czyste Powietrze”;
  • A poza powyżej wymienionymi rządowymi programami, dostępne są różne formy wsparcia - lokalne, gminne;
  • Preferencyjne kredyty na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych oferują też niektóre banki.

Nie tylko oszczędności

Nie zapominajmy też, że fotowoltaika to najbardziej ekologiczne, czyste źródło energii. Całkowicie odnawialne, korzystające z ogromnej mocy promieni słonecznych, co w krótszej i dłuższej perspektywie wpływa pozytywnie na środowisko naturalne. Każdy powinien w jakiś sposób troszczyć się o dobrostan naszej planety, zarówno w wymiarze lokalnym, jak i globalnym. Zapewnia to nie tylko lepsze życie “tu i teraz”, ale przede wszystkim gwarantuje, że nasze dzieci i wnuki będą żyły w przyjaznym, czystym świecie. A przecież to przyjemne z pożytecznym, gdyż oszczędności idą tu w parze z ochroną środowiska.

Cenna energia pod każdym względem

Co również jest istotne - pozyskaną energię ze słońca można wykorzystać na dwa sposoby. Po pierwsze używać jej na bieżąco do zasilania budynku i znajdujących się w nim urządzeń. Po drugie, można ją bezgotówkowo rozliczać z Zakładem Energetycznym, co potwierdzają zapisy Ustawy OZE. Wynika z nich jasno, że nadmiar prądu jesteśmy w stanie odprowadzić do sieci energetycznej. Po prostu, oddajemy ją tam, jak do magazynu i korzystamy z niej wtedy, gdy jest nam potrzebna.

Fotowoltaika - bezpieczna, cicha, odporna

Nie zapominajmy też o innych ważnych zaletach paneli fotowoltaicznych. Zapewniają nie tylko ogromne oszczędności, nie szkodząc jednocześnie środowisku naturalnemu, ale też nie stanowią żadnego zagrożenia dla osób przebywających w ich zasięgu (nie posiadają ruchomych elementów), pracują absolutnie cicho i są bardzo wytrzymałe - nie podlegają szybkiemu zużyciu. Montaż paneli nie wiąże się z dużą ingerencję w konstrukcję dachu oraz instalację elektryczną.

Formularz kontaktowy

Uzyskaj ofertę