Dowiedz się więcej!

Blog

Jeszcze nie masz fotowoltaiki? Zaczekaj!!!

Jaka instalacja jest ci potrzebna?

Aby to ustalić, należy poznać roczne zużycie energii w twoim domu. Informację o zużyciu w poprzednim roku kalendarzowym znajdziesz na swojej fakturze za energię elektryczną. Będzie ona wyrażona w jednostkach MWh lub kWh. Kolejnym Krokiem jest decyzja czy instalacja fotowoltaiczna ma pokryć całe zapotrzebowanie gospodarstwa na prąd, czy tylko jego część. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Wiele zależy od tego jak duża jest konsumpcja energii w twoim gospodarstwie domowym, jakim budżetem dysponujesz i jak szybko ma zwrócić się inwestycja w elektrownię.Planując moc instalacji należy też uwzględnić formę rozliczenia prosumenckiego. Jest to typowa forma umowy z dostawcą energii, która przewiduje: że chwilowa nadprodukcja prądu elektrycznego jest przekazywana do dostawcy energii i magazynowana w wirtualnym banku. Energię tę możesz wykorzystać w momencie w którym twoja elektrownia produkuje mniej energii lub wcale (np. w nocy lub pochmurny dzień). Z takiej energii operator pobiera prowizję, która może wynosić 20% lub 30% w zależności od mocy instalacji. W skrócie, jeśli oddasz do operatora 100 kWh energii, możesz odebrać 80 lub 70 kWh. W planach należy również uwzględnić ewentualne zwiększenie zużycia w przyszłości. Jeśli rozważasz montaż klimatyzacji, ładowarki samochodu elektrycznego czy nawet elektrycznego źródła ogrzewania, może to znacząco wpłynąć na zużycie energii elektrycznej. Warto to zaplanować na tym etapie. Powyższe aspekty to jedne z najważniejszych, ale nie jedyne jakie warto uwzględnić w szacowaniu mocy instalacji. Eksperci Voltspot pomagają naszym klientom w dopasowaniu elektrowni do ich indywidualnych potrzeb. Zadzwoń lub napisz, a chętnie pomożemy ci w wybraniu instalacji o właściwych parametrach.

Gdzie zainstalować moduły fotowoltaiczne?

Tu mamy co najmniej trzy podstawowe opcje: na gruncie, na dachu skośnym lub na dachu płaskim.Instalacja na gruncie jest zdecydowanie najdroższa i zajmuje przestrzeń na twojej działce. Jednocześnie pozwala na optymalne usytuowanie modułów względem słońca, co zapewnia wyższą produkcję energii. Dodatkowo, przyszłe koszty serwisowania są zdecydowanie najniższe ponieważ dostęp do instalacji jest najłatwiejszy. Elektrownia na dachu skośnym jest najtańsza w montażu ale azymut dachu i jego kąt pochylenia może wpłynąć negatywnie na ilość produkowanej energii. Instalacja na dachu płaskim wymaga nieco droższej konstrukcji niż w wypadku dachu skośnego, pozwala ona jednak na lepsze usytuowanie modułów względem słońca. Dzięki temu ilość produkowanej energii może być nieco lepsza.Dodatkowe aspekty które należy wziąć pod uwagę to obszary zacienienia które zmieniają się w różnych porach dnia i roku. Należy ich oczywiście unikać. Zdarza się jednak że nie jest to możliwie i wówczas trzeba zastosować zabiegi które ograniczą negatywny wpływ zacienienia na uzysk całej instalacji.

Czy mogę sfinansować elektrownię fotowoltaiczną za pomocą dotacji?

Tak. Jest wiele form dofinansowania inwestycji w fotowoltaikę. Rozmiar dotacji zależy od indywidualnych parametrów inwestycji. Znaczenie mają np.: czy w ramach inwestycji jest wymieniane stare źródło ogrzewania lub czy instalacja będzie realizowana na gospodarstwie rolnym. Popularną formą dotacji jest program “Mój Prąd” który w 2021 roku ma formę jednorazowej dotacji w kwocie 3000 zł. Bieżące informacje na temat finansowania instalacji fotowoltaicznych możesz znaleźć na stronie internetowej NARODOWEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ ( www.nfosigw.gov.pl ) w zakładce “oferta finasowania”. Polecamy jednak wygodniejszą formę pozyskania aktualnych informacji na temat dotacji - konsultacje z pracownikiem firmy Voltspot. Nasz zespół posiada bieżące informacje na temat dostępnych funduszy, ponadto podczas krótkich konsultacji będzie w stanie dopasować konkretny program do indywidualnej sytuacji klienta.

Jak mam porównać oferty od różnych dostawców?

Jest to jeden z najważniejszych kroków wpływających na decyzję zakupową. Porównanie łącznego kosztu jest oczywiście bardzo ważne, bywa jednak mylące. Aby montaż elektrowni fotowoltaicznej był legalny a przede wszystkim bezpieczny, niezbędne są usługi i urządzenia które nie zawsze są ujęte w wycenach. Poniżej znajdziesz elementy które powinna zawierać kompleksowa oferta:

  • Komponenty wysokiej jakości - Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko moduły i inwerter. Bardzo ważna jest jakość pozostałych elementów instalacji. Pierwszym, najistotniejszym elementem są złącza między przewodami instalacji. Ich brak lub niska jakość są najczęstszą przyczyną pożarów elektrowni solarnych. Dedykowane złącza MC4 zapewniają niską rezystancję co wpływa na wydajność i bezpieczeństwo połączenia. W Voltspot wykorzystujemy wyłącznie oryginalne złącza szwajcarskiej firmy Stäubli. Kolejny ważny element to same przewody solarne. Ich średnica nie powinna być niższa niż 4mm a izolacja dwuwarstwowa. W Voltspot wykorzystujemy wyłącznie przewody o średnicy 6 mm. Innym ważnym składnikiem instalacji jest zabezpieczenie AC/DC. Warto też pamiętać że w przypadku instalacji na obiektach o kubaturze przekraczającej 100m3 wymagany prawem jest wyłącznik PPOŻ.
  • Wstępny projekt instalacji - już na etapie wyceny można oczekiwać projektu zawierającego położenie modułów, obszary zacienienia i stopień ekspozycji a także prognozy uzysków oferowanej instalacji. Taki dokument pozwala na wczesnym etapie ocenić rentowność inwestycji i wygląd oferowanego produktu.
  • Powykonawczy projekt elektryczny - wykonawca instalacji po jej montażu powinien przedstawić ci projekt elektryczny. Powinien on zostać wykonany przez inżyniera posiadającego uprawnienia i certyfikaty uprawniające do projektowania instalacji elektrycznych i fotowoltaicznych.
  • Wykonanie uziemienia - Jeśli twoja domowa instalacja nie jest uziemiona zgodnie z normą rezystancji poniżej 10Ω, instalator ma obowiązek wykonać dodatkowe uziemienie. Upewnij się że wykona to nieodpłatnie. W Voltspot, usługa dodatkowego uziemienia jest wliczona w cenę instalacji.
  • Konfiguracja instalacji - Jedną z ostatnich czynności instalacyjnych powinna być konfiguracja inwertera, tak aby jego nastawy były zgodne z krajowymi normami. Ta czynność jest obowiązkiem instalatora. Nie jest nim natomiast podłączenie inwertera do internetu. Warto upewnić się że firma z którą planujesz współpracować, skonfiguruje połączenie internetowe nieodpłatnie.
  • Szkolenie z obsługi instalacji - inną nieobowiązkową usługą świadczoną przez instalatorów fotowoltaiki jest drobiazgowe szkolenie z jej obsługi. Sama instrukcja włączenia i wyłączenia jest oczywiście standardem, możesz jednak oczekiwać także szkolenia z obsługi aplikacji mobilnej czy instruktażu z tego jak jest skonstruowana twoja elektrownia.
  • Pomiary powykonawcze - nie są również wymagane przepisami prawa, warto je jednak wykonać. Są one podstawą do oceny poprawności montażu. Jeśli uprawniony elektryk przeprowadzi pomiary, możemy mieć pewność że: zabezpieczenia prądowe działają właściwie, wydajność instalacji jest zgodna deklaracją dostawcy a jakość fizycznych połączeń nie budzi wątpliwości.
  • Zgłoszenie u dostawcy energii - czyli formalności które nie powinny zaprzątać twojej głowy. Dobry dostawca fotowoltaiki zgłosi w twoim imieniu. Odbywa się to za pomocą wniosku z załączonym projektem instalacji, na podstawie pełnomocnictwa. Efektem takiego zgłoszenia jest wizyta monterów od operatora energii elektrycznej którzy wymieniają licznik na dwukierunkowy lub przeprogramowują już zainstalowany licznik.
  • Dokumentacja PPOŻ - dla instalacji większych niż 6,5 kWp, jest obowiązkowa. Warto się jednak upewnić że analizowana oferta zawiera koszt jej wykonania. Zdarza się że wykonawcy po podpisaniu umowy, informują że należy tę dokumentację zlecić zewnętrznemu specjaliści i traktują to jako obowiązek klienta.

Jakie formalności muszę załatwić?

Jeśli wybrałeś solidnego wykonawcę (patrz punkt 4.) to niemal we wszystkich cię wyręczy. Pierwszym krokiem jest podpisanie umowy i pełnomocnictwa z instalatorem. Pełnomocnictwo będzie konieczne jeśli będzie on obsługiwał formalności związane ze zgłoszeniem u operatora. Bardzo ważne abyś sprawdził kto dokładnie jest stroną umowy z dostawcą energii (może to być na przykład twój mąż lub żona). Jest to ważne aby formalności związane z legalizacją twojej instalacji przebiegły szybko i bez przeszkód. Drugim krokiem jest podpisanie umowy prosumenckiej z dostawcą energii. Otrzymasz ją w formie przesyłki pocztowej. Należy ją podpisać i odesłać do operatora. Jeśli twoja instalacja ma moc mniejszą niż 6,5 kWp to była to ostatnia formalność. Jeśli moc jest większa, otrzymasz od instalatora instrukcję PPOŻ dla obiektu na którym została zainstalowana. Twoim obowiązkiem jest przedłożyć ją w komendzie straży pożarnej pod którą podlega twoja nieruchomość. Niestety w tym nie może cię wyręczyć dostawca instalacji. Podsumowując, musisz załatwić dwie lub trzy sprawy: Podpisać umowę z firmą która dostarczy instalację, po zakończonej instalacji podpisać umowę z dostawcą energii i jeśli twoja instalacja jest większa niż 6,5 kWp, dostarczyć instrukcję PPOŻ do straży pożarnej.

Jak mogę obniżyć inne rachunki dzięki fotowoltaice?

Warto pamiętać że dzięki darmowej energii elektrycznej możesz również zredukować inne rachunki. Największe oszczędności przynosi ogrzewanie. Połączenie pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej, sprawia że ogrzewanie domu będziesz mieć całkowicie za darmo! Tanim i szybkim sposobem na oszczędności jest również wymiana lub dołożenie do istniejącej instalacji, elektrycznego podgrzewacza wody. Jeśli obecnie podgrzewasz wodę piecykiem na gaz lub inne paliwo z fotowoltaiką będziesz to robić za darmo. To samo dotyczy kuchenki i innych urządzeń zużywających obecnie inne paliwa. Obecnie jest wiele możliwości jest naprawdę wiele. Polecamy kontakt z doradcami Voltspot, którzy zaproponują ci wiele rozwiązań dopasowanych do twoich indywidualnych potrzeb.

Podsumowując, najważniejszy jest rozsądek i chłodna kalkulacja. Warto poświęcić trochę czasu aby dobrze zaplanować instalację, zebrać niezbędne informacje i porównać oferty. Pamiętaj też aby skontaktować się z Voltspot! Dzięki temu wśród porównywanych ofert znajdzie się ta najkorzystniejsza.

Formularz kontaktowy

Uzyskaj ofertę