Dowiedz się więcej!

Blog

Zwrot podatku nawet 16 960 PLN

Zwrot podatku za instalację fotowoltaiczną!

Jeśli jesteś właścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego (w tym szeregowca lub bliźniaka), taką kwotę możesz otrzymać po złożeniu deklaracji podatkowej za rok 2020. Niestety nie jest to stała kwota dla każdego podatnika i każdej instalacji. Niżej przedstawię podstawowe informacje i przykłady które pozwolą ci ustalić czy tobie również będzie przysługiwał taki zwrot, a jeśli tak to w jakiej wysokości.

Skąd te środki i na jakie wydatki?

Pieniądze o których piszę, można otrzymać po odliczeniu ulgi termomodernizacyjnej. Ulga ta pozwala odliczyć od zapłaconego podatku koszty instalacji która będzie skutkowała mniejszym zużycia energii ze źródeł zewnętrznych, przez budynek. Taką instalacją może być: nowe, oszczędniejsze źródło ogrzewania jak pompa ciepła lub nowe źródło energii elektrycznej jak instalacja fotowoltaiczna.

Co trzeba zrobić aby wykorzystać ulgę?

Przede wszystkim musimy wykonać instalację w naszym domu, a następnie otrzymać fakturę VAT za wykonane prace i dostarczone urządzenia. Limit wydatków do odliczenia to 53 000 zł. Nie oznacza to jednak że wydatki nie mogą być wyższe. Możemy zlecić parce za wyższą kwotę i skorzystać z ulgi. Trzeba jednak pamiętać że w takim wypadku do obliczenia ulgi zostanie przyjęta kwota limitu, czyli wspomniane 53 tyś. zł. Kolejnym krokiem jest uwzględnienie ulgi w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-28, PIT-36, PIT-36L lub PIT-37) lub poinformowanie o takim zamiarze kogoś kto nam te zeznanie przygotuje. Ważne aby wydatki były poniesione w roku kalendarzowym za który składamy zeznanie podatkowe. Ostanim etapem jest otrzymanie zwrotu z podatku, w postaci przelewu od urzędu skarbowego.

Ile otrzymam?

16 960 zł to kwota którą otrzymasz, jeśli zarabiasz ponad 85 528 zł rocznie (drugi próg podatkowy 32%) a koszt instalacji którą nabyłeś to 53 000 zł lub więcej. Jak wygląda sytuacja jeśli zarabiasz „na rękę” 3 600 zł miesięcznie?

Oto przykład:

Pan Jan zarabia 5000 zł brutto czyli 3 613,19 zł netto. W ciągu ubiegłego roku nasz bohater odprowadził 3 756 zł w formie zaliczek na podatek dochodowy. Pan Jan w tym samym roku zamontował na swoim dachu instalację fotowoltaiczną która kosztowała 25 000 zł brutto. Tu należałoby obliczyć podstawę opodatkowania i od niej odjąć koszt instalacji. Aby jednak łatwo policzyć, na jaki zwrot przełoży się koszt instalacji możemy pomnożyć wysokość podatku jaki płaci Pan Jan czyli 17%, przez koszt instalacji czyli 25 000 zł - co daje nam to kwotę zwrotu w wysokości 4 250 zł. Jest to kwota wyższa niż podatek który zapłacił w ubiegłym roku nasz bohater. W tej sytuacji mamy dobrą i złą wiadomość. Zła jest taka że Pan Jan otrzyma w tym roku 3 756 zł, czyli tyle ile zapłacił podatku. Dobra jest taka że w kolejnym roku otrzyma pozostałe 494 zł.

Jeśli powyższy przykład wydaje ci się skomplikowany, nie przejmuj się, mi też. Chociaż starałem się możliwie najprościej przedstawić mechanizm ulgi termomodernizacyjnej, Polski system podatkowy jest absurdalnie skomplikowany. Na marginesie, w 2020 roku, Polska zajęła trzecie miejsce od końca pod względem najgorszego systemu podatkowego wśród 36 państw w rankingu przygotowanym przez Tax Fundation.

Dlatego właśnie firma Voltspot współpracuje z doradcami podatkowymi którzy policzą dokładnie jaka wysokość zwrotu będzie przysługiwała tobie. Daj nam znać (klikając w poniższy link) że rozważasz zakup instalacji fotowoltaicznej lub/ i pompy ciepła a przygotujemy dla ciebie ofertę i symulację podatkową za darmo!

Formularz kontaktowy

Uzyskaj ofertę